• FAYDALI BİLGİLER

    Kadın Sağlığı
    Genel Sağlık
    Çocuk Sağlığı
FAYDALI BİLGİLER
KÖK HÜCRE

Kök hücreler kemik, kıkırdak, yağ, tendon, kas ve kemik iliği gibi dokulara dönüşebilen, göç etme kabiliyetleri ile hasarlı dokuya ulaşabilen, bu özellikleri dolayısıyla rejeneratif tıpta doku tamiri ve rejenerasyonunda kullanılabilirlikleri sayesinde büyük beklentiler sağlamıştır. Kök hücreler kas, bağ dokusu, kemik ve eklem kıkırdağına farklılaşmaları sayesinde bu dokularda mevcut hasarın onarımında rol oynamaktadır. Seçilmiş olgularda klinik iyileşme yanında gelecekte olası bir cerrahi uygulamadan kaçınılmasında da katkısı olabilir. Bu tedavi edici özelliklerinden, ortopedi ve travmatolojide iskemik kemik nekrozlarında(kemiğin kanlanma yetersizliğinden canlılığını kaybetmesi), eklem kıkırdak hasarlarında, osteoartrit(eklem kireçlenmesi), menisküs yırtıklarında, tendinopatilerde ve spor yaralanmalarının tedavilerinde yararlanılmaktadır.

                Kök hücre uygulaması eğitimli(sertifikalı) uzman hekim ve teknik alt yapı gerektirir. Otolog yani kişinin kendisinden alınan dokudan izole edilerek yine kişinin hasarlı bölgesine uygulanır. Ortopedik cerrahide sıklıkla karın bölgesinden lipoaspirasyon yöntemiyle alınan 100-150 ml yağ dokusundan elde edilen kök hücreler hasarlı bölgeye uygulanır.

                Kök hücre konusu günümüzde bilim insanlarının artan ilgiyle üzerinde çalıştıkları, popüler, gelecekte de rejenaratif tedavide artan ilgiyi üzerinde taşıyacak gibi görünmektedir. Özel Egeumut Hastanesi olarak, kök hücreye uygulamaları konusunda olan ilgimizi arttırarak sürdürmekteyiz